Sól morska właściwości lecznicze – właściwości, zastosowanie

Wiele słyszy się na temat szkodliwości soli. Duża część osób stara się jej unikać lub dodawać w jak najmniejszych ilościach do potraw. Oczywiście sól kuchenna szkodzi i nie podlega to najmniejszej wątpliwości. Jednak bez niej przygotowane potrawy są jałowe i bez smaku. Warto więc zastanowić się nad zastąpieniem soli kuchennej – solą morską. Taka sól świetnie sprawdza się nie tylko w przypadku doprawiania potraw, ale może być również bardzo dobrym kosmetykiem.

Jakie są właściwości soli morskiej?

Sól morska powstaje poprzez odparowywanie wody morskiej. Ma ona zbawienny wpływ na ludzki organizm. Przede wszystkim dostarcza mu sodu, który ma bardzo duże znaczenie przy funkcjonowaniu organizmu każdego człowieka. Oprócz tego odpowiada za prawidłowe skurcze mięśni i właściwe funkcjonowanie nadnerczy. Sól morska wspomaga także trawienie białka i węglowodanów oraz wpływa na dobrą pracę serca oraz odpowiednie funkcjonowanie komórek mózgu. Poza tym w soli morskiej występuje jod mający bardzo dobry wpływ na każdy organizm. Zawiera również inne pierwiastki, jakimi są np. lit, magnez, selen i cynk. Sól morska wpływa również świetnie na prawidłowe funkcjonowanie tarczycy, co może przełożyć się na poprawną przemianę materii.

Sól morska jest w dużym stopniu zdrowsza od soli kuchennej i zawiera wiele składników odżywczych, niezbędnych do funkcjonowania każdego organizmu. Od zwykłej soli kuchennej różni się także tym, iż ma bardziej wyrazisty smak. Jednak każda sól zatrzymuje wodę w organizmie, co nigdy nie jest dobrym skutkiem. Należy więc stosować ją ze zdrowym rozsądkiem, bo nic co spożywamy z nadmiarem nie jest dla nas dobre. Przeprowadzone badania potwierdzają, że narodowości które spożywają tylko i wyłącznie sól morską, znacznie rzadziej popadają w takie choroby jak np. miażdżyca oraz białaczka. Jest to dowód na to, iż działanie soli morskiej naprawdę świetnie działa na zdrowie człowieka. Z tego też powodu należy pomyśleć nad zmianą soli kuchennej na morską i to właśnie nią przyprawiać swoje potrawy.

Jakie zastosowanie ma sól morska?

Sól morska znajduje zastosowanie przede wszystkim w kuchni. Nie jest nowością, że niektóre potrawy bez odpowiedniego przyprawienia są bez smaku. Sól świetnie sprawdzi się przy soleniu makaronów, ziemniaków oraz warzyw. Należy jednak pamiętać, iż nie można przesadzać z jej dawką.

Oprócz zastosowania soli morskiej w kuchni, przy przygotowaniu potraw można również wykorzystać ją do pielęgnacji. Z przeprowadzonych badań wynika, iż radzi sobie świetnie z rozstępami, cellulitem oraz trądzikiem. Z tego też powodu można stworzyć dzięki niej naturalne kosmetyki np. peelingi. Takie produkty nie będą wówczas zawierały dużej ilości konserwantów, lecz tylko naturalne składniki i minerały. Dobrym pomysłem jest również robienie kąpieli z solą morską, dzięki czemu skóra będzie gładka i odpowiednio odżywiona. Tego rodzaju kąpiel pomoże nam również odpowiednio się zrelaksować i odpocząć po ciężkim dniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *