Żywienie dzieci w wieku niemowlęcym – na co zwrócić uwagę?

Każdy rodzic chce dla swojego dziecka wszystkiego, co najlepsze. Naturalnym jest, że malucha chcemy karmić produktami, które będą sprzyjać jego zdrowiu. Żywienie dzieci, zwłaszcza tych najmniejszych, od zawsze wywołuje dyskusje. Kiedy rozszerzać dietę? Co podawać jako pierwsze – warzywa czy owoce? Na co zwrócić uwagę?

Żywienie dzieci w wieku niemowlęcym. Kiedy rozszerzać dietę?

Do około 6. miesiąca życia dziecku wystarcza mleko mamy. Wraz z rozwojem i coraz większą aktywnością ruchową, maluch potrzebuje więcej energii. Półrocznemu dziecku kaloryczność mleka stopniowo przestaje wystarczać. W tym wieku trzeba powoli, ale sukcesywnie poszerzać jadłospis malucha. Żywienie dzieci w tym wieku może zdawać się kłopotliwe, ale wystarczy poznać kilka zasad. Trzeba pamiętać, że uzupełniać trzeba także zapas żelaza, którego brak może powodować anemię. W związku z tym, trzeba podawać zawierające warzywa i mięso, a później także kaszki, które są wzbogacone o ten składnik. Wprowadzanie stałych pokarmów ma również znaczenie dla rozwoju dziecka. Maluch w trakcie jedzenia uczy się żucia i rozdrabniania pokarmu. Dodatkowym stymulatorem jest zmieniająca się forma pokarmów od papek, przez grudki, aż do normalnego jedzenia wymagającego żucia i gryzienia. Zmuszenie brzdąca do pracy dziąsłami i ząbkami ma korzystny wpływ na zgryz malucha.

Dlaczego rozszerzenie diety jest tak ważne w żywieniu dzieci?

Dzieci dość szybko i chętnie usiłują jeść własnoręcznie, jeżeli dać im taką możliwość. Trzeba im to umożliwić, gdyż w ten sposób poprawiają m.in. koordynację. Dzięki nowym smakom poznają świat, który je otacza. Pamiętajmy, że zmiany w żywieniu dzieci wprowadza się po 6. miesiącu życia. Wcześniej układ trawienny nie jest jeszcze gotowy na nowe produkty, gdyż nie wydziela niektórych enzymów trawiennych. To oznacza, że gdy dziecko zje coś, czego nie będzie w stanie strawić, pojawi się ból brzucha. Ponadto, podanie niektórych produktów zbyt wcześnie może przyczynić się do wystąpienia alergii pokarmowej, a nawet choroby. Dziecko, któremu chcemy podawać inne pokarmy musi dobrze kontrolować ruchy głowy i szyi. Jeśli maluch nie chce otworzyć buzi, poczekajmy na jego gotowość. Większość dzieci daje wyraźne sygnały, że już jest gotowa i chętnie spróbuje czegoś nowego – wyciąga rączki na widok jedzenia i chce coś wziąć z naszego talerza.

Żywienie dzieci w wieku niemowlęcym. Co podawać?

Dziecko karmione piersią może w wyjątkowych sytuacjach dostać papkę jarzynową lub przetarte jabłko. Niemowlę karmione butelką jest gotowe na wprowadzanie nowych pokarmów wcześniej. Już pod koniec 5. miesiąca życia dziecka można podać kilka podaj kilka łyżeczek tartego jabłka, soku lub papki z marchwi z dodatkiem mleka modyfikowanego. Potem przygotuj zupkę warzywną z odrobiną masła. Stopniowo należy rozszerzać dietę dziecka i do zupy dodawać np. pietruszkę, kalafior, brokuły, dynię, cukinię, kabaczek. Po 6. miesiącu życia do zupy dodaje się osobno gotowane mięso (2 łyżeczki). W kolejnym miesiącu podaje się kaszki oraz żółtko.
Dbajmy o prawidłowe żywienie dzieci, by były zdrowe. Pamiętajmy, że wypracowane w dzieciństwie nawyki żywieniowe zaprocentują w dorosłym życiu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *